NOVÝ E-SHOP V PROVOZU!
NOVÝ E-SHOP V PROVOZU!

NAKOUPIT

KLUBOVÁ SEKCE PRO ČLENY FK ČÁSLAV
KLUBOVÁ SEKCE PRO ČLENY FK ČÁSLAV

PŘIHLÁSIT SE

Divize C: Hodnocení nedohraného podzimu z pohledu trenéra FK Čáslav Jakuba Svobody

Čáslav – Fotbalový podzim předčasně skončil také fotbalistům Čáslavi. Ti se po osmém kole divizní skupiny C nacházejí na osmém místě se ziskem dvanácti bodů a pasivním skóre 15:18. Nedohranou podzimní část divize hodnotil hlavní trenér Čáslavi, Jakub Svoboda.

Čáslav získala podobně jako v loňské anulované sezóně po osmi kolech dvanáct bodů, podobná je i bilance vstřelených a obdržených branek …

Mám z podzimní části rozporuplné pocity. Myslím si, že jsme mohli získat o tři, čtyři body více. V prvním kole jsme smolně prohráli v Hlinsku, kdy nás domácí tradičně ztrestali po standardních situacích. Následovaly tři zápasy, ve kterých jsme získali osm bodů, byť jsme v Horkách vyrovnávali až v posledních vteřinách zápasu, měli jsme zápas zvládnout za tři body. Nevyšlo nám dvojutkání Kosmonosy, Náchod, kdy jsme si v prvním případě nechali za dvacet minut vstřelit čtyři branky a ve druhém jsme se nechali zbytečně rozhodit vymyšlenou penaltou. Oba zápasy jsme si prohráli vlastní nekoncentrovaností, což byla škoda. Poslední dva zápasy jsme výsledkově zvládli, pokaždé jsme vyhráli po pokutových kopech. I přes trable se sestavou se nám podařilo takticky odehrát poslední zápas s Vysokým Mýtem, čehož si cenním, protože ne vždy jsme v loňské sezóně dokázali na hřiště převést náš předzápasový záměr. Až na výpadek v Kosmonosech si myslím, že jsme v každém zápase svedli vyrovnanou bitvu a jak jsem zmiňoval v úvodu, při troše štěstí jsme mohli mít bodů i více a pohybovat se kolem šestého místa v tabulce.

Před začátkem sezóny se zranili dva nejzkušenější fotbalisté týmu. Kapitán Jakub Vančura a stoper Peter Mráz. Podařilo se je nahradit?

Přiznám se, že jsem z toho měl obrovské obavy. Již tak mladý kádr přišel před sezónou o dva matadory. S postem desítky Jakuba Vančury jsme si poradili lépe. Z Chrudimi přišel mladý Václav Bašek, ačkoliv typický útočník, tak v rámci týmu přijal pozici dál od branky soupeře a postupem času patřil k hlavním tahounům ofenzívy. K tomu přidal i dvě branky, asistence. 

Před sezónou jsem si říkal, že se tentokrát pokusíme stabilizovat obrannou čtveřici. Do sezóny jsme šli se stoperskou dvojicí Mráz – Richard. Bohužel týden před mistráky vypadl Mráz. Na jeho pozici jsme museli stáhnout defenzivního záložnika Kamila Petrů. Následně se zranil druhý stoper Richard. Vše se seběhlo tak, že za osm kol jsme byli ze zdravotních důvodů nuceni pětkrát pozměnit složení stoperské dvojice. To je hrozně moc! I když je třeba říci, že mladý Šmejda a Ondra Trekoval, utkání, ve kterých nastoupili, zvládli. 

V osmi zápasech se v dresu Čáslavi představilo čtyřiadvacet fotbalistů. To je značné číslo, které by fanoušci spíše očekávali u rezervního týmu, kde se točí hráči áčka, béčka a dorostu …

Je pravdou, že to v Čáslavi nebývalo zvykem. Na můj vkus je to také hodně vysoké číslo. Ale dohnaly nás k tomu okolnosti v podobě zranění, nemocí a dalších absencí hráčů. Na druhou stranu si myslím, že jsme zvolili dobře, když jsme před sezónou postavili kádr šestadvaceti fotbalistů, kteří trénovali s áčkem. O hračích jsme tak měli přehled, věděli jsme jak trénují a já osobně neměl vůbec problém do utkání nasadit hráče z takzvaného druhého sledu, kteří více zápasů absolvovali za béčko v I.A třídě. V posledním zápase dostali svoji šanci i dva dorostenci Fišr s Tůmou. Oba byli na hřišti, když jsme srovnali skóre s Vysokým Mýtem. Budu věřit, že to pro ně i ostatní mladé hráče bude dostatečná motivace pro to, aby na sobě pracovali a v budoucnu se prosadili v Čáslavi do a-týmu.

Před novou sezónu Čáslav posilovala. Přišel zkušený záložník Mlynka, mladý stoper Šmejda, útočník Bašek. V průběhu podzimu se do týmu připojil ještě další ofenzivní hráč Karel Hejný …

Myslím si, že jsme dokázali tým dobře okysličit. Mlynka když má den, tak dokáže rozhodovat utkání. Vašek Šmejda je ohromně pracovitý kluk, který má všechno před sebou. Zápasy, ve kterých dostal šanci zvládl. O Baškovi jsme se již zmiňoval. No a Karel Hejný je hráč se druholigovými zkušenostmi, jenž do týmu zapadl typologicky i lidsky. To ostatně všichni zmiňovaní. Je fajn s takovými hráči pracovat, i když Tomáš Mlynka občas mívá své dny …

Mezi časově nejvytíženější hráče na hřišti patřilo trio Barták, Petrů, Strnad ...

Ondra Barták si za svůj přístup k tréninku zasloužil pozici jedničky v brance. Asi bych našel dvě branky, kterým mohl zabránit, tak je třeba říci, že nás několikrát významně podržel. A navíc se z něj stává specialista na pokutové kopy. Kamil Petrů i když nehraje na svém postu číslo jedna, tak svoji roli v týmu pochopil. Jako v současné době nejzkušenější hráč na hřišti je kapitánem týmu, lídrem. S jeho fungováním jsem spokojen. Honza Strnad je dříč, kterému se sice podzim až tolik herně nevydařil, ale za svoji obětavost si stabilní místo v sestavě zasloužil. Škoda, že mu chybí plusové body v podobě branek, asistencí. Na tom musí zapracovat. Mezi top tři v rámci minutáže by patřil ještě Jirka Čuchal. Ten stál jedno utkání za zbytečnou červenou kartu. V jedenadvaceti letech je ale jedním z pilířů základní sestavy a s jeho výkony jsme byli rovněž spokojeni.

Nejlepším střelcem Čáslav je třígolový útočník Adam Ronovský.

I když Adam neodehrál podobnou minutáž jako v loňské sezóně, mohl mít na kontě vstřelených branek podobné číslo jako vloni. V některých zápasech mu to tam prostě nepadalo. Věřím, že zdravá konkurence v útoku v podobě dalších hráčů pro něj bude hnacím motorem do další práce.

Chystají se v Čáslavi nějaké změny v rámci hráčského kádru?

Hlavním cílem je všechny hráče udržet. Otázkou je, co s některými udělá opětovná dlouhá pauza, která v rámci pandemie znovu nastala. Do tréninku se v zimě vrátí po dlouhodobém zranění kolene dvojice Mach – Dastych. Po únavové zlomenině se znovu zapojí Klepal. Věřím, že k dispozici bude už i Vančura. U Mráze to vypadá na dlouhodobější absenci. Tak či tak, poskládáme znovu kádr okolo pětadvaceti fotbalistů a s ním budeme pracovat. 

Jaký způsobem se hráči udržují v kondici?

Po přerušení soutěže měli hráči týden volno. Od té doby plní individuální plány. Musím říct, že někteří velmi svědomitě, což je skvělé! V tomto režimu pojedeme až do poloviny listopadu. Pak dostanou hráči volno s tím, že když nám situace dovolí, tak bychom se rádi v prosinci sešli k nějakému tomu fotbálku. 

Zimní přípravu máme naplánovou tradiční. Jedná se o dvouměsíční cyklus se začátkem 4. ledna. Budeme doufat, že se do té doby stabilizuje situace v zemi a my budeme moci dál normálně fungovat. Veřím, že se během jarní části sezóny podaří odehrát zbylá utkáni.

Chtěl byste závěrem něco vzkázat fanouškům fotbalu v Čáslavi?

Ano. Jsme moc rádi za podporu, které se nám od nich ve třech domácích utkáních dostalo. Bylo fajn vidět, že po zápase zůstanou na tribuně a klukům zatleskají za předvedený výkon. To hřeje na duši. Nezbývá jen doufat, že se s nimi potkáme opět na jaře. Snad se situace okolo nás uklidní a vrátí co nejdříve do normálu.

Zdroj: www.svoboda.info