Halloween ve Vodrantech 31.10.2018 od 18:00! Halloween ve Vodrantech 31.10.2018 od 18:00!
Halloween ve Vodrantech 31.10.2018 od 18:00!

Zápas pro Jindru

Čáslavští fotbalisté se rozhodli, že nedělní domácí zápas věnují svému spoluhráči, kterého z kádru vyřadila chronická autoimunitní nemoc.

Kdo je Jindra?

Jindřich Stránský je devatenáctiletý středový záložník, který do Čáslavi přestoupil v roce 2013 z Havlíčkova Brodu. V loňské sezoně pomohl starším dorostencům k postupu do dorostenecké ligy a v té letošní už pravidelně nastupoval s týmem "Áčka", několikrát dokonce i v základu. Tohoto talentovaného a pravidelně oceňováného mladého hráče však v jeho dobře našlápnuté fotbalové kariéře nepodrželo zdraví. Jindrovi diagnostikovali Myasthenia gravis a to pro něj znamená, že fotbalu se může účastnit už jen jako fanoušek.
Jindrovi přejeme, ať se se svou diagnózou popasuje stejně dobře jako s míčem na hřišti a ať se mu daří.

Myasthenia gravis

Myasthenia gravis (z řečtiny a latiny = těžká svalová slabost), česky myastenie je choroba, v jejímž důsledku dochází k slabosti a unavitelnosti příčně pruhovaných svalů. Důvodem je porucha nervosvalového přenosu.

Toto autoimunitní onemocnění způsobuje kolísající svalovou slabost a  unavitelnost, která se objevuje, či horší po zátěži. Typické je zvýraznění obtíží v odpoledních a večerních hodinách. Nejčastěji jsou postiženy okohybné svaly (padání víček a/nebo dvojité vidění), dále  mohou být postiženy svaly obličejové. Mohou být patrné poruchy mimiky - výraz obličeje bývá maskovitý, úsměv nedokonalý, či na "půl úst. Nedovírání víček způsobuje např. zatékání šampónu do očí. Kousání během jídla slábne, vázne i polykání. Během artikulace se řeč stává nezřetelná, šišlavá, huhňavá až je téměř nesrozumitelná. Při oslabení svalů šíjových dochází k postupnému poklesu až padání hlavy. Slabost svalů pletencových se projevuje unavitelnosti a postupně narůstající slabosti při činnosti ve vzpažení (věšení prádla, holení, číštění zubů apod.), k pádům a obtížné chůzi po schodech.

Dobrá zpráva! Myastenie je chronické (dlouhodobé) onemocnění, u kterého lze v cca 90% dosáhnout zlepšení, nebo dokonce vymizení klinických příznaků.

Jindra Stránský - FK Čáslav