ČLENSKÉ PŘÍSPĚVKY - jaro 2019 ČLENSKÉ PŘÍSPĚVKY - jaro 2019
ČLENSKÉ PŘÍSPĚVKY - jaro 2019

Více informací

Rok 2016

Wolsberg Cup, Isar Cup

Wolfsberg cup

Wolfsberg cup

V roce 2008 starší dorost tehdejšího FC Zenit Čáslav na tomto turnaji zvítězil. Finálový duel tenkrát skončil bezbrankovou remízou a o šampionu turnaje rozhodovaly penalty. Čáslavská čtrnáctka osm let poté historii jednoduše a do puntíku zopakovala.

První utkání se čáslavským hráčům příliš nepovedlo. Ačkoliv mělo jednoznačný průběh, skóre po závěrečném hvizdu rozhodčího bylo nerozhodné. S maďarským týmem Budafoki L.C. jsme remizovali 1:1. První signál kvality týmu sice vyslal do brány soupeře Koudelka, ale maďaři dorovnávali stav utkání pokutovým kopem.  Nutno podotknout, že tento gól z penalty byl nejen prvním, ale zároveň posledním inkasovaným gólem na turnaji.          

Ve druhém duelu se situace opakovala. Tlak, několik šancí, ale jen jeden gól. Naštěstí tady na Miláčkovu trefu hráči SV Sulmtal reagovat nijak nedokázali.

Třetí utkání prvního dne rozhodovalo o úspěšnosti celého turnaje. Domácí tým ASCO ATSV Wolfsberg disponoval fyzicky velmi vyspělými hráči a prezentoval se slušnou hrou. My jsme však pozorně bránili a často vyráželi do rychlých protiútoků. Jeden z nich se Koudelkovi povedlo dohrát až do úspěšného konce - v souboji přetlačil gólmana a míč se snesl do brány – 1:0.

Jako vítězové základní skupiny se čáslavské čtrnáctky posunuli do jedné ze dvou finálových skupin. V neděli hned ráno na nás čekal na hřišti soupeř SV Hirschsteten. První utkání druhého hracího dne rozhodl již v úvodu Junek, který proměnil penaltu za zákrok na Čermáka. Další šance jsme pak gólově nezužitkovali, nicméně na třetí výhru 1:0 za sebou to stačilo.

Turnajové výsledkový servis byl jednoznačný. FK Čáslav může stát na bedně. O tom, na kterém stupínku by to mělo být, rozhodoval zápas s Ostbahn XI SC. Prohra i remíza znamenaly boj o 3. místo. My jsme ale chtěli vyhrát a dostat se tak do finále. Úvod utkání našemu chtění i odpovídal. Soupeře jsme zmáčkli a otevřeli skóre Miláčkovou hlavou, který zužitkoval přesný centr Fišra. Vedli jsme 1:0 a otevírala se nám brána do vytouženého finále. Jenže jakoby tento úspěch čáslavským hráčům začal svazovat nohy. Hru jsme přenechali ne moc kvalitnímu soupeři a konečný výsledek 1:0 museli jistit Kocprd s Vyhnánkem.

V sousední tabulce Team Wiener Linien neztratil ani bod a skóre měl 11:1. To znamenalo, že náš finálový soupeř prošel do posledního utkání turnaje ještě hladčeji než my. Prvních patnáct minut společného utkání ale vystihoval přívlastek oboustranně opatrný. Zbylých deset minut už rychlí a technicky zdatní hráči Vídně zatápěli obraně Čáslavi a hra se z velké části odehrávala před Vyhnánkem. Přestože oba týmy pracovaly na maximální obrátky, základní hrací doba skončila bez branek. Následovalo pětiminutové prodloužení. Tam již šance neměla ani jedna strana a o vítězi rozhodovaly pokutové kopy - pro hráče, nic příjemného, ale divácky velmi atraktivní a dechberoucí závěr utkání. Semknutý tým za výrazné podpory benjamínků z týmu OFS Kutná Hora jako prvního střelce vyslal Čermáka, ale ten neproměnil. Ve druhé sérii však Junek síť brány rozvlnil a zároveň Vyhnánek svým bravurním zákrokem vrátil Čáslav do hry. Ve třetí sérii přesně mířil Malý, ale soupeř vyrovnal. Ve čtvrté se nemýlil Schovanec a Čáslav vedla 3:2. Čtvrtý hráč Wiener Linien mířil do břevna a rozhodnout mohla poslední penalta Čáslavi. Tu s velkým přehledem proměnil Vyhnánek. Triumfální gesto s rukama nad hlavou mu ale vydrželo doslova jen pár vteřin. Vzápětí se totiž ocitl na zemi pod jásajícími spoluhráči, trenéry i malými fanoušky FK Čáslav. Právě permanentně skandující a fandící mladší jedenáctky byly po celou dobu turnaje skvělou povzbuzující kulisou všech zápasů. Stali se objektem zájmů takřka všech fotodokumentací dění na stadionu a strhnout k podpoře českého týmu dokázali i ostatní státy. Včetně maďarů skandujících Dááávid Vyhnánek.

                „V roce 2008 se pod všemi hráči po penaltách ocitl gólman Tomáš Výborný, když tenkrát starší dorost FC Zenit Čáslav slavil vítězství na stejném turnaji Wolfsberg Cup. Před finále jsem říkal Vráťovi, že vyhrajeme na penalty na stejnou bránu. Historie se zkrátka opakuje.

                Jsem rád za kluky, zasloužili si vyhrát. Bojovali, i když se ne všem úplně dařilo. Porazili třetí, čtvrtý, pátý a sedmý tým turnaje. Druhý na penalty. Vídeňský Wiener Linien je se stejným počtem týmů a stejnou soutěží v Rakousku obdobou našeho FK Čáslav. Moravský ligový Třinec obsadil deváté místo. Kvalita turnaje byla tedy více než průměrná.

                Všechny chyby a nedostatky vítězství smaže a my se jim budeme věnovat o tréninku. Na konci sezóny je toto mezinárodní prvenství velmi cenné. Mělo by být novým impulsem a motivací jak pro hráče, tak i pro nás, trenéry. V tuto chvíli je už jen na nás, jak dokážeme pozitiva turnaje přenést do závěru české sezóny, do letní přípravy a v neposlední řadě na hráče, kteří na turnaji nebyli.“

Sestava týmu U14 FK Čáslav:

David Vyhnánek, Miroslav Kocprd, Lukáš Altmann, Filip Malý, Matěj Kubín, Jan Čálek, Tomáš Čálek, Sebastian Koděra, Michal Čermák, Vratislav Junek, Kryštof Schovanec, Tadeáš Fišr, Štěpán Miláček, Martin Chlubna, Jakub Koudelka

Trenéři: Václav Vondra, Vratislav Junek

Vedoucí týmu: Josef Jarolím

                                                                                                                       Ivana Houfková

Isar cup

Dva týmy U11 a také "třináctka" se zúčastnily turnaje Isar Cup nedaleko Mnichova. Cestou se zastavily v Allianz aréně, kde sídlí mnichovský Bayern a poté se pustily do klání se soupeři.

I v letošní fotbalové sezóně jsme se rozhodli, že se vypravíme na turnaj do zahraničí, který je pro kluky vždy velkým zpestřením a zároveň ohromným zážitkem spojeným nejen s fotbalem, ale i společným pobytem, cestou, náplní volného času atd. Výběr tentokrát padl na německý Moosburg, kde se každoročně hraje tradiční Isar cup.

Cestou do Moosburgu jsme se v pátek ještě stavili v Mnichově, kde jsme navštívili domovský stánek Bayernu Mnichov – Allianz arénu. Kluci se dozvěděli nejen spoustu zajímavostí o samotném stadionu, hrací ploše, ale měli možnost prohlédnout si zázemí A – týmu Bayernu a dozvěděli se i zajímavé informace o filosofii práce tohoto světového velkoklubu. Z veškerého vybavení a zařízení, která dokumentovala slova i našeho průvodce, zejména čišel důraz na tvrdou práci, skromnost a pokoru k tomu, čeho bylo „hvězdám“ Bayernu umožněno dosáhnout. Věřím, že to v klucích zanechalo velký dojem a třeba si někdo z nich v tomto krásném fotbalovém stánku někdy zahrajeJ. Potom následoval nezbytný nákup ve fanshopu a odjezd do místa konání turnaje.

Do turnaje jsme přihlásili dva týmy v kategorii U11  jeden tým v kategorii U13. U11 jsme měli rozděleny na mladší (roč. 2006) a starší (roč. 2005). V kategorii U11 startovalo 24 týmů z různých koutů Evropy v Kategorii U13 pak 12 týmů. Hrací plán byl takový, že týmy byly rozděleny do tříčlenných skupin a následně se hrála 3 utkání (dle nasazení v pavouku) o konečné umístění. Oba týmy U11 hrály svá sobotní utkání v útulném stánku TSV Moosburg, kde byla na hřišti krásná tráva a příjemné rodinné prostředí. Týmy se také velmi pěkně navzájem podporovali. U13 hráli svá utkání v hlavním centru Isar cupu, ve sportovním parku FC Moosburg.

Výsledky a průběh turnaje:

FK Čáslav (2006) – celkové 4. místo

Sestava: Málek, Beránek, Hybler, Růžička, Spáčil, Paták, Píška, Resl, Jeřábek, Koryčánek, Vondra

Utkání ve skupině:

FK Čáslav (2006) – ASCC Marienthal 2 (FRA) 9: 0

Branky: Spáčil 4, Píška, Vondra, Hybler, Beránek, Růžička

Úvodní utkání kluci zvládli s přehledem, branek mohlo být daleko více, branková konstrukce soupeře zazvonila snad 5x. Důležitou výhrou na úvod se kluci uklidnili.

FK Čáslav (2006) – SC Lerchenauer See (GER) 4: 1

Branky: Koryčánek 2, Spáčil, Resl

V utkání se kluci museli popasovat s dlouhými výkopy brankáře soupeře, to však zvládli bravurně a mohli hrát svůj kombinační fotbal. V utkání řádil Vítek Koryčánek, kdy ho pěknými „průnikovkami“ poslal do nájezdu David Hybler a s tím si náš nejmladší hráč uměl poradit. Další branku přidal Ben Spáčil a na konečných 4:1 upravil po důrazném souboji před brankou Martin Resl. Po tomto utkání bylo jasné, že kluci budou hrát v pavouku o 1. – 8. místo a v sobotu je ještě čekalo čtvrtfinále.

Čtvrtfinále (1. – 8.): FK Čáslav (2006) – AS Mertzwiiller (FRA) 2: 1

Branky: Spáčil 2

Do utkání kluci vstoupili natěšení, motivovaní vidinou postupu do bojů o medaile. A v prvních 15 minutách hráli asi svůj nejlepší fotbal na turnaji. Byli silní na míči, dobře kombinovali a vytvářeli si šance. Dvě z nich se podařilo proměnit Benovi Spáčilovi a vedli jsme 2: 0. Soupeř poté přitvrdil a po jednom lehkém zaváhání v obraně snížil na 2: 1. To kluky poznamenalo a přešli podvědomě k jinému způsobu hry než je jim vlastní – jednoduché odkopy, bez mezihry. Soupeř tlačil, ale i díky výbornému výkonu Matyáše Málka v brance jsme vítězství uhájili. Radost byla veliká, kluky čekaly dva nedělní zápasy o 1. – 4. místo, ale také stěhování do hlavního centra Isar cupu.

Semifinále: FK Čáslav (2006) – FK Nepomuk (CZE) 1: 4

Branka: Koryčánek

Ve fotbalovém parku FC Moosburg jsme byli překvapeni stavem hrací plochy, na kterém se hráli naše utkání o medaile – velmi hrbolaté, vysoká tráva, prostě podmínky, které spíše vyhovovali fyzicky vyspělejším soupeřům s hrou založenou na soubojích a jednoduchý přechodem (nákopem) do útoku. Prvních 5 minut jsme však byli velmi aktivní s dobrým pohybem a po střele Vítka Koryčánka jsme vedli 1: 0. Poté však přišel útlum, kdy záloha přestala hrát, začali jsme prohrávat souboje a soupeř trestal. No nic, slzičky byly, ale ještě nás čekal souboj o 3. místo. V něm jsme narazili asi na nejlepší tým v této kategorii na turnaji, dánský Aabenraa BK, který velmi nešťastně prohrál své semifinále na penalty po průběhu utkání, ve kterém jasně dominoval, ale spaloval i ty nejvyloženější šance.

O 3. místo: FK Čáslav (2006) - Aabenraa BK (DEN) 0: 6

Výsledek hovoří jasně, ale kluci v tomto utkání předvedli statečný výkon, v poli se svému soupeři dokázali vyrovnat, ale ten nás přehrál v předbrankovém prostoru. Tam byli Dánové velmi tvrdí a nekompromisní v zakončení (poučili se ze semifinále). My jsme měli také příležitosti, Vítek Koryčánek a Matyáš Málek třeba šli sami na brankáře, bohužel neproměnili, takže symbolickou čestnou branku na závěr jsme nedali, přesto kluci sklidili pochvalu i od dánského trenéra, kterému se jejich hra velmi líbila.

FK Čáslav (2005) – celkové 12. místo

Sestava: Kubín, Feierfeil, Rolenec, Shablystyy, Stiburek, Kloc, Ostrihoň, Miřátský, Varga, Strnad

Utkání ve skupině:

FK Čáslav (2005) – Spvgg Landshut (GER) 0: 3

Bohužel výsledkově se úvodní utkání 05 nepovedlo. Herně to bylo dobré, ale bolestí tohoto týmu, a to se táhlo celým turnajem, je vstřelit branky. Dostatečný počet příležitostí si kluci vypracovali, ale zakončení je slabinou. Soupeř trestal z protiútoků po některých zbytečných ztrátách.

FK Čáslav (2005) – S. V. Alliance 22 (NED) 1: 0

Branka: Kloc

Kluci do tohoto utkání dali všechno, bojovali. Hráli aktivně, kombinovali a po jednom rohovém kopu se krásně trefil (konečně) Michal Kloc. Vítězství si kluci zasloužili a ve skupině skončili 2. a věděli, že budou hrát pavouk o 9. – 16. místo.

Čtvrtfinále (o 9. - 16.): FK Čáslav (2005) – TSV Moosburg 3: 2 po penaltách

Branky: Strnad, Stiburek, Rolenec

Znovu absolutně skvělý přístup kluků k utkání proti domácímu týmu. Zápas byl velmi vyrovnaný a po nerozhodném výsledku na konci utkání rozhodovali penalty. Z našich kluků proměnili Strnad, Kloc, Shablystyy a Rolenec a protože Tomáš Kubín dvě penalty soupeři „čapnul“, kluci se mohli radovat z vítězství a postupu do skupiny o 9. – 12. místo. Za zmínku stojí skvělá atmosféra utkání, kterou starším spoluhráčům vytvořili kluci z týmu 2006.

Semifinále (o 9. – 12.) FK Čáslav (2005) - SC Lerchenauer See (GER) 1: 2 po penaltách

Branka: Varga

Znovu dobrá kombinační hra, vytvořené příležitosti, ale pouze jedna vstřelená branka. To stálo kluky vítězství v tomto utkání. Soupeř vyrovnal v poslední minutě zápasu po zoufalém nákopu před naší branku… V penaltách tentokrát kluci štěstí neměli, rozhodovalo se až v 6. sérii, kdy Jára Ostrihoň bohužel nedal a soupeř proměnil.

O 11. – 12. místo: FK Čáslav (2005) – ASV 13 Wien (AUT) 1: 2

Branka: Strnad

V posledním utkání o umístění nastoupili kluci proti rakouskému týmu, který předváděl velmi tvrdý fotbal na hraně pravidel. A spíše než by nás přehrál, tak nás spíš přetlačil. Ale i s takovými typy soupeřů se kluci budou v budoucnosti utkávat, takže to byla užitečná lekce.

Závěrečné slovo:

Turnaj určitě splnil svůj účel. Kluci si ho užili se vším všudy, zažili radost po vyhraných utkáních, ale i menší smutek po těch prohraných, zahráli si proti soupeřům z různých zemí, s rozdílným stylem hry a ukázali také jim, že fotbal na svůj věk hrát umí. Zároveň se i velmi dobře chovali jak na hřišti, tak mimo něj (až na extempore v bahně Davida a Martina po konci turnaje) a za to zaslouží velkou pochvalu. Z pohledu výsledků je 4. a 12. místo (z 24) určitě pěkné, ale nás hlavně těší, že kluci ve většině případů byli na hřišti vždy tím fotbalovějším týmem a to, že některé zápasy výsledkově nedopadli podle představ, zase tolik nevadí. Důležité je, že si odnesli zase nové zkušenosti, které je mohou posunout zase o kousek dál.