Historie čáslavské kopané

• První fotbalové mužstvo bylo v Čáslavi založeno roku 1902, kdy septimáni zdejšího gymnázia ustavili první fotbalovou jedenáctku s názvem SK STELLA (Hvězda) Čáslav.
  • Jejich sportovní iniciativa však nebyla profesorským sborem přijímána s porozuměním a tak museli své zápasy hrát až na vzdáleném vojenském cvičišti.
  • Situace se rychle měnila a fotbal se záhy stal oblíbeným sportem. Roku 1927 zahájil svou činnost SK Čáslav. Uvedené fotbalové mužstvo nezůstalo dlouho osamoceno a ve třicátých letech byla založena další jedenáctka pod názvem DSK Čáslav. Tento však záhy úplně zanikl.
  • Roku 1943 vznikl další klub s názvem Slavoj Čáslav, který se v roce 1949 sloučil s SK Čáslav, aby spolu vytvořili jednotný klub pod názvem SK KOSMOS Čáslav. Ten obsadil první místo v podzimní mezitřídě a zajistil si postup do tehdejší krajské soutěže.
  • V roce 1950 byl účastníkem zemské ligy. Po ukončení soutěže klub sestoupil do přeboru kraje a v roce 1951 ještě do třídy nižší. Krize místní kopané pak trvala až do roku 1960 a mužstvo sestupuje až do okresního přeboru. Postupem času se situace začala zlepšovat a v sezóně 1967-68 mužstvo postupuje až do divize. Sedmdesátá léta jsou ale opakováním krize let padesátých.
  • Po roce 1989 přešel  čáslavský fotbal  pod záštitu závodu Zenit s.r.o. a změnil i svůj název na FC ZENIT ČÁSLAV. Novým prvkem v činnosti FC se stala zvýšená orientace na mládež, která spolu s dalšími změnami vedla k takovému zlepšení hráčských výsledků, že klub v roce 1998 postupuje opět do divize a v ročníku 2003-04 dokonce do ČFL, kde si po dvou sezónách vydobyl postup do II.ligy - fotogalerii z oslav naleznete zde.
  • V roce 2009 dokonce oslavili v Čáslavi postup do 1.Gambrinus ligy, což je největším dosavadním úspěchem čáslavské kopané. Vzhledem k tomu, že mužstvo Čáslavi nemá odpovídající stadion na I. ligu, soutěž přenechal mužstvu 1.FC Slovácko a klub pokračoval nadále ve II. lize. Fotogalerii z oslav postupu do 1. ligy naleznete zde!
  • Od sezóny 2011-12 došlo opět ke změně názvu klubu a jeho současný název je FK ČÁSLAV. V sezóně 2012-13 první mužstvo obsadilo v tabulce II. ligy 15. příčku a sestoupilo do České fotbalové ligy.
  • V sezónách 2013-2015 působilo první mužstvo v České fotbalové lize. V sezóně 2015/2016 obsadil tým Čáslavi 17. místo v ČFL a sestoupil do Divize.
  • Od sezóny 2016/2017 působí první tým Čáslavi v divizní skupině C.