9_1630478642.jpg
135_20211110_142901.jpg

„Čtvrté místo je nad plán,“ hodnotí umístění Čáslavi v podzimní části divize trenér Jakub Svoboda

Fotbalisté Čáslavi skončili po podzimní části divizní skupiny C na lichotivém čtvrtém místě tabulky. Se ziskem čtyřiadvaceti bodů po podzimu v Čáslavi před začátkem sezóny zřejmě počítal málokdo: „Nebudu lhát. Čtvrté místo je fantastické, a tak trochu nad plán,“ uvedl v posezónním hodnocení trenér Čáslavi Jakub Svoboda.

Čáslavi se povedl vstup do podzimní části. Z úvodních čtyřech zápasů vydolovala devět bodů...

„V úvodu sezóny jsme zhodnotili kvalitní letní přípravu, kdy jsme se střetávali se soupeři ze třetí ligy. Ze zápasů s fotbalově vyspělejšími soupeři jsme si vzali řadu poznatků k srdci a převedli jej do tréninkového procesu.

Herně a výsledkově se nám povedlo hned úvodní utkání sezóny v Hlinsku, které kluky nakoplo. Následovala vydřená výhra doma s Libiší. A okolo později se nám vydařilo i domácí utkání s Dvorem Králové, kdy jsme soupeři nasázeli čtyři branky. V řadě momentů jsme měli i potřebné štěstí, ale to k tomu patří.“

Po vítězném zápase ve Velkých Hamrech se Čáslav ocitla i na druhém místě tabulky a v dalším kole na domácí půdě sehrála utkání s Vysokým Mýtem. V té době vedoucím celkem tabulky...

„Vyrovnaný zápas s Vysokým Mýtem jsme nezvládli a prohráli dva nula. Tam se nám sezóna zlomila do nevyrovnaných výkonů.“

V derby s Kutnou Horou remizovala Čáslav tři tři, ačkoliv třikrát vedla…

„Do Kutné Hory jsme jeli s cílem získat tři body. Bohužel nám nevyšel první poločas utkání, ve kterém byli domácí důraznější a předvedli větší chuť zvítězit. I když jsme se dostali do vedení, tak jsme zaslouženě inkasovali branku do šatny po standardní situaci. Ve druhém poločase se náš výkon vystupňoval. Soupeře jsme zatlačili na jeho polovinu. Nicméně pokaždé naší vstřelené brance domácí vzápětí reagovali a srovnali skóre. To byl rozhodující aspekt toho, že jsme zápas nedotáhli do vítězného konce. Kdybychom soupeře podrželi delší čas v pro něj nevýhodném skóre, mohli jsme utkání zvládnout tříbodově. Takto jsme museli přijmout bod, který byl pro obě strany nakonec zasloužený.“

Ve druhém derby v nedalekém Kolíně v závěru sezóny jste vyhořeli a prohráli 0:5!

„Nejde ani tak o vysokou prohru, spíše o způsob, jakým jsme k ní dokráčeli. Absolutně jsme shodili naší dosavadní práci v podzimní části sezóny. Na hřišti jsme prakticky neexistovali a nebýt brankáře Vyhnánka, mohli jsme obdržet daleko více branek. V Kolíně jsem od hráčů necítil chuť porvat se výsledek, touhu soupeřit s lídrem tabulky. To mě doteď mrzí. Chyběl základní aspekt bojovnosti. V Kolíně jsme odehráli zápas bez žluté karty a prakticky bez emocí. Takto se jakýkoliv zápas hrát nedá, natož derby. Předvedli jsme výkon nehodný divizi a nezbývá nám než se z toho poučit a v jarní odvetě být Kolínu důstojnějším soupeřem

Čtyřiadvacet bodů vás zařadilo na čtvrté místo divizní skupiny C. Jste s touto bilancí spokojeni?

"Bodový zisk a umístění v tabulce je nad plán. Když k tomu připočteme skutečnost, že naše základní jedenáctka měla po většinu sezónu věkový průměr dvacet jedna a půl roku. V základní sestavě pravidelně nastupovali až čtyři hráči ročníku 2002 a další ročníku 2001.

Primárním cílem pro sezónu bylo zapracování našich starších dorostenců do dospělého fotbalu na úrovni divize. Čtvrté místo a čtyřiadvacet bodů k tomu je bonusem navíc, proto jsme samozřejmě spokojeni."

Aktuální pohled na tabulku ale také vypovídá o skutečnosti, že na deváté Poříčany máte náskok pouze čtyřech bodů…

"Divizní skupina C je extrémně vyrovnanou soutěží. Defacto každý může porazit každého. Dva po sobě jdoucí zápasy bez bodového zisku vás mohou odsunout v tabulce téměř na druhý konec. My jsme se tomu naštěstí v podzimní části sezóny vyvarovali. Po prohře jsme dokázali reagovat tříbodovým vítězstvím a drželi jsme se tak od úvodu sezóny v popředí tabulky. Víme, že nás čeká extrémně těžké jaro, ve kterém budeme chtít naše postavení v tabulce uhájit."

Co se vám z pohledu trenéra v sezoně povedlo a na co byste nejraději zapomněl?

"Povedlo se nám zapracovaní mladých hráčů do základní sestavy s tím, že jsme byli v divizních zápasech konkurenceschopní. Neměli jsme problém s tréninkovou docházkou, to je pak radost s hráči pracovat, protože víte, že se sami chtějí zlepšovat.

Moment, na který bych nejraději zapomněl, nemám. Netýká se to ani utkání v Kolíně, protože je dobré si takovéto výbuchy ponechat v paměti a připomenout si, že je stále na čem pracovat, co zlepšovat."

Nejvytíženějšími hráči byli v podzimní části brankář Vyhnánek, krajní obránci Slavík s Machem..

"Máme extrémně vyrovnanou dvojici mladých brankářů, což je z hlediska skládání základní jedenáctky příjemná starost pro každého trenéra. Po letní přípravě jsme před Ondrou Bartákem upřednostnili do sestavy zařazení Davida Vyhnánka. Ten pak po celý podzim podával velmi dobré výkony, v řadě zápasů nás podržel a byl jedním ze strůjců našeho aktuálního postavení v tabulce. Vašek Slavík a Lukáš Mach jsou prototypem moderních krajních obránců. Oba jsou extrémně rychlí. Dokážou obejít hráče v situacích jeden na jednoho. Jedinou kaňkou je nevyrovnanost jejich výkonů. Pokud se oběma podaří jejich výkonost stabilizovat, budou v sestavě nenahraditelnými články."

Po zraněních z minulé sezóny se do sestavy vrátili dva matadoři Mráz s Vančurou…

"Pokud byli na hřišti, a navíc byli zdravotně v pořádku, týmu pomohli jak v organizaci hry, tak Vančura dvěma brankami a gólovými přihrávkami. Pokud tito hráči na hřišti nebyli, dokázal je zastoupit Kamil Petrů."

Čekají kádr Čáslavi výrazné změny?

"Víme, kde nás tlačí bota. Jdeme ale cestou vlastních odchovanců, případně mladých hráčů z blízkého okolí Čáslavi, takže velké změny se očekávat nedají. Hlavní prioritou je udržení stávajícího týmu pohromadě. V juniorce navíc máme dva, tři hráče, kteří by si šanci v áčku zasloužili, určitě je tedy v rámci zimní přípravy vyzkoušíme."

Máte po sezóně. V jakém režimu nyní fungujete?

„Béčko končí soutěž až tuto neděli. Takže stále jedeme v režimu tří tréninků týdně. Ve druhé polovině listopadu si dáme konečně zasloužené volno. V prosinci pak budeme trénovat na umělé trávě, sehrajeme dvě hokejová utkání, zahrajeme si futsal. Týden před Vánocemi se pak rozejdeme a s hráči se uvidíme až na startu zimní přípravy na začátku ledna."

Pauza mezi mistrovskými utkáními je v zimní přestávce nezvykle dlouhá. První zápas jarní části odehrajete po čtyřech měsících od posledního mistrovského zápasu, a to v neděli 13. března 2022…

"V lednu a únoru nás čeká značná porce zápasů. Opět se utkáme s celky ze třetí ligy. Na zápasy s divizními týmy využijeme širšího kádru. Těsně před startem jara se vydáme na herní soustředění do Blšan, které by mělo probíhat již na přírodní trávě a měli bychom na něm doladit formu na začátek jarní části divize."

S jakým cílem půjdete do jarní části divizní skupiny C?

„Cíle máme opět dva: Pokračovat v zapracování mladých hráčů do divizního kádru a pokusit se udržet současné čtvrté místo tabulky. Víme, že nás čeká trnitá cesta plná překážek. Věřím, že ale budeme stoprocentně nachystání a oba úkoly zvládneme."


Nejvíce odehraných minut v zápase: 1. Vyhnánek (1387), 2. Slavík (1350), 3. Mach (1330), 4. Hejný (1183), 5. Hannich (1086).

Nejlepší střelci týmu: 1. Hejný, Hannich, Ronovský (všichni 4x), 4. Slavík (3x), 5. Richard, Vančura, Čuchal (2x).

Nejtrestanější hráči: 1. Čuchal (1x ČK, 3x ŽK), 2. Petrů (5x ŽK), 3. Mach (4x ŽK)