125_20240312_115337.jpg
140_20240403_122320.jpg
652_20230301_150624.jpg

„Klíčový byl souboj s Náchodem.“ Rozhovor s trenérem FK Čáslav Jakubem Svobodou

Brandýs nad Labem doma porazili 4:0, ze silného Hlinska však nedlouho poté odjížděli s prohrou 0:5. Tyto dva výsledky dobře dokumentují nevyrovnanost výkonů čáslavského fotbalového A-týmu v podzimní části sezony. O tom, kam až můžou na jaře vystoupat tabulkou nebo jací hráči je posílí, jsme si povídali s hlavním trenérem Jakubem Svobodou.

Nemůžu začít jinak než otázkou, jak jste v klubu spokojení s dosavadním průběhem sezony.

Pokud se na podzimní část sezony podíváme v celoklubovém měřítku, tak mohu říct, že převažuje spokojenost s tím, jak fungují jednotlivé mládežnické týmy. V kategoriích přípravek jsou vidět značné pokroky v rozvoji individuálních schopností hráčů. Žákovské týmy hrající ligovou soutěž se s vysokou konkurencí perou statečně. Pokud se zaměříme na výsledky, tak starší žáci U15 jsou dokonce na bronzové příčce. V kategoriích dorostu nyní trochu doplácíme na nízký věkový průměr hráčů v obou týmech. I tak ale věříme v záchranu v dorostenecké divizi. Trochu zklamáním jsou pro nás výsledky v dospělém fotbale, kdy po veleúspěšné minulé sezoně mají A-tým a juniorka starosti se záchranou.

A-tým je v době, kdy vzniká tento rozhovor, v tabulce Fortuna Divize C na 13. místě, s náskokem dvou bodů na poslední Brandýs n. L. Byla předsezonní očekávání optimističtější?

Stoprocentně. V letní přestávce jsme navíc tým ještě dokázali posílit o další zkušené hráče. Mimoto jsme absolvovali povedenou letní přípravu, kdy jsme dokázali držet krok s třetiligovými soupeři. Bohužel se nám ale nepovedl vstup do soutěže a po celý podzim jsme se z toho nedokázali oklepat.

Kde jako trenér vidíte největší slabiny týmu? Tabulka ukazuje, že jste obdrželi druhý nejvyšší počet branek ze všech 16 mančaftů.

O slabinách týmu bych nerad mluvil nahlas. Pokud se ovšem ohlédneme za posledním půlrokem, tak to byly obrovské výkonnostní výkyvy, což bylo dáno také tím, že se v divizi prezentujeme jedním z nejmladších hráčských kádrů. Dostávali jsme laciné branky, což mladému týmu nepřidávalo na psychice. S tím jsme se prali po celý půlrok.

Odehráli jste nějaká utkání, kdy výsledek neodpovídal předvedené hře?

Takových zápasů bych našel asi více. Pro vývoj sezony byl tím nejstěžejnějším náš domácí souboj s Náchodem ve čtvrtém kole, který jsme prohráli 1:2, byť jsme ve druhém poločase prakticky hráli pouze na polovině soupeře a zahodili nespočet gólových příležitostí. Tato prohra nás mrzí dosud.

Jak velkým problémem jsou pro tým různá zranění klíčových hráčů?

Obrovským. V posledním zápase minulé sezony se nám zranil zkušený Hannich a naskočil až v závěru podzimu. To pro nás bylo citelné oslabení. V průběhu sezony jsme pak přišli o kreativní záložníky Čuchala s Vocelem, což se na naší hře významně podepsalo. Ti, co je měli zastoupit, se bohužel nepotkali se sportovní formou.

Máte vytipované nějaké posily a případně na kterých postech?

Ano. Do Čáslavi přišel na přestup obránce Lukáš Marek. Z hostování v divizním Ždírci se vrátil brankář Miroslav Vlček a další posilou je obránce Jakub Peca, který naposledy působil v Havlíčkově Brodě.

Jak vnímáte návštěvnost domácích zápasů?

Vrcholem podzimní části sezony pro nás byl pohárový zápas s prvoligovým Hradcem Králové, kdy po dlouhé době dorazilo na stadion kolem jednoho tisíce diváků, což byl pro kluky fantastický zážitek.

Divizní průměr na domácí zápasy je těsně pod hranicí dvou stovek diváků na utkání. Rádi bychom, aby se číslo v jarní části sezony navýšilo. Věřím, že k tomu přispějeme kvalitní hrou. Diváci se navíc mohou těšit na zajímavé zápasy, protože v domácím prostředí přivítáme řadu kvalitních soupeřů.

Na webových stránkách klubu stále hledáte zájemce o rozšíření trenérských týmů. Hlásí se uchazeči?

Ano, hlásí. Jedná se především o mladé trenéry, se kterými počítáme na pozice asistentů trenéra u našich nejmladších kategorií. Jedním z posledních „úlovků“ byl Matěj Bílý, trenér s licencí UEFA A, který prošel pražskou Bohemkou a u nás nyní nově působí u kategorie U12.

A jak je to se zájmem malých fotbalistů? Dá se říct, zda dlouhodobě klesá, stagnuje, nebo roste?

Musím říct, že po covidu jsme dokonce zaznamenali významný nárůst sportující mládeže. Dopomohly k tomu naše různé náborové aktivity od pravidelných školních kroužků přes speciální sportovní dny pro mateřské školy až po příměstské kempy. V současné době se tak pohybujeme okolo dvě stě padesáti mládežníků, o které se stará přes třicet licencovaných trenérů.

Na kterém místě tabulky by se měl A-tým na konci sezony nacházet, aby bylo možné hovořit o úspěchu?

Úspěšné sezony po podzimní výsledkové mizérii již těžko dosáhneme. Já osobně bych za úspěch považoval naše umístění do 5. místa v tabulce. To je ale nyní nereálné. Tudíž se zaměříme na to, abychom co nejdříve opustili pozice zavánějící sestupem a v konečné tabulce skončili co nejvýše.

Zdroj: Čáslavské noviny 03/2023, autor: Ivo Michalík